Kyberzločin

Zatčení člena Royal Tiger Gang: Jak CBI rozbila mezinárodní síť robocallového vydírání

MUMBAI, 27. června 2025 – Indická Central Bureau of Investigation (CBI) uvěznila klíčového člena vysázejícího cyber-gangu „Royal Tiger Gang“. Odpovídá za rozsáhlou operaci, která cíleně vydírala občany USA a Kanady. Zadržení hlavního aktéra, Prince Jashvantlal Ananda (alias Prince Anand), označovaného jako král této sítě, vyvrací sofistikovaně postavený kyberpodvod zasahující stovky obětí

Gang používal automatizované robocally a osobní hovory, kde se vydával za úředníky (federální úřady, banky, imigrační orgány). Oběti byly pod nátlakem přiměny k okamžitém zaplacení pokut nebo „vyřešení“ údajných porušení zákona – výplata přes kryptoměny, digitální peněženky nebo předplacené karty .

Jedním z nejzarážejících aspektů operace „Royal Tiger Gang“ byla míra profesionality, s jakou dokázali pachatelé vytvářet iluzi legitimního kontaktu s oběťmi.

Vyšetřování CBI odhalilo sofistikovanou infrastrukturu, která sloužila k přesvědčivému napodobení oficiálních kanadských i amerických úřadů:

Operátoři pracovali s přesnými šablonami dialogů – včetně autenticky znějící hrozby zatčení, „soudního příkazu“, nebo dočasného zablokování účtu. Tón hovoru byl nacvičen tak, aby vyvolal šok, zmatek a rychlé podřízení. Gang měl k dispozici směrovací software a call centra schopná spoofovat telefonní čísla – hovor vypadal, jako by přicházel z reálné pobočky kanadské policie, imigračního úřadu nebo banky.

Během zásahu byly nalezeny věrohodně vypadající identifikační karty s logy RCMP (Royal Canadian Mounted Police), kanadských imigračních služeb a dokonce i amerických daňových úřadů. Tyto ID byly posílány e-mailem obětem jako „důkaz legitimity“ a nátlaku.

Tato kombinace techniky, psychologie a dokumentace vytvořila iluzorní realitu, která donutila desítky obětí reagovat ve strachu – a často okamžitě převést peníze nebo kryptoměnu, jen aby „unikli zatčení“.

Zatímco stovky obětí ve Spojených státech, Kanadě či Evropě přišly o celoživotní úspory – často v domnění, že čelí zatčení nebo deportaci – členové „Royal Tiger Gang“ si žili jako elita.

Podle indické vyšetřovací agentury CBI byly během koordinovaných razií v říjnu 2025 v Mumbai a Ahmedabad zabaveny desítky důkazů o přepychu, který financovalo vydírání mezinárodních občanů.

V garážích obviněných byly nalezeny vozidla značek BMW, Audi a Lexus – některá zakoupena přes prostředníky, jiná přihlášena na falešné doklady. Mezi zabavenými předměty figurují hodinky značek Rolex a Hublot, stejně jako šperky a módní zboží z Paříže či Dubaje. Detektivové zajistili falešné i pravé pasy, víza a boarding pasy do destinací jako Dubaj, Thajsko, Srí Lanka či Malajsie – což naznačuje mezinárodní pohyb pachatelů, patrně za účelem praní peněz a náboru.

Vyšetřovatelé zároveň identifikovali krypto peněženky s přímou vazbou na operace vydírání. V době zásahu obsahovaly prostředky v hodnotě přibližně 45 000 USD, rozdělené mezi několik účtů a měn (BTC, ETH, USDT). Podle bezpečnostních expertů jde o typický vzorec „cyber crime syndikátu 2.0“ – nízké náklady, vysoká škálovatelnost, a rychlé zisky, které lze proměnit v hmatatelný luxus ještě ten samý týden.

V předchozím období označil „Royal Tiger Gang“ za „Consumer Communication Information Services Threat (C-CIST)“, čímž upozornil na rizikovou síť robocallových operací. Razie a zatčení Ananda proběhly v rámci Operace Chakra V, která se vyznačuje koordinací CBI s Interpolem a dalšími mezinárodními partnery na rozbití kybernetických gang

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *